Napotkane [001]

Napotkane to zbiór linków wraz z krótkim opisem - rozliczne rzeczy, na które natrafiłem podczas codziennych prasówek. Nie tylko nowości, ale i wpisy, które nadal są ciekawe mimo upływu czasu. Mocno subiektywne.

W pierwszym odcinku:

Tech

Narzędzia

  1. RegExr [EN] Narzędzie online do nauki, budowania i testowania wyrażeń regularnych. Podgląd na żywo, rozliczne przykłady, podpowiedzi. Cofnij/ponów.
  2. Regex101 [EN] konkurencja do powyższego. Nie mam preferencji, co do wyboru.
  3. Dendron [EN] Narzędzie do robienia notatek i ich organizowania. Działa jako wtyczka do VSCode, w oparciu o pliki tekstowe (markdown). Bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla korzystających z samego VSCode.
  4. nb [EN] a tutaj narzędzie samodzielne, działające z poziomu terminala. Notatki, zakładki, archiwizacja. Szyfrowane.

Czytanie

  1. Wyznania administratora czyli bezpieczeństwo kancelarii prawnych od środka [PL] [2015] Cytując: „Na fali ostatnich informacji o skutecznych atakach na polskie kancelarie prawnicze dostajemy sporo komentarzy i opowieści o tym, jak wygląda poziom zabezpieczeń w niektórych firmach. Oto opowieść administratora w jednej z kancelarii.” Nadal aktualne.

Różne

  1. The true size of … [EN] Interaktywna mapa pozwalająca porównać wielkość krajów - Czyli jak wygląda Polska i Kolumbia na tle Grenlandii bez uroków odwzorowania Merkatora? Spoiler! Tak: true size screenshot
  2. Zabytki starożytności. Jak wyglądały naprawdę? [PL] [2018] - jak w tytule.
Załadować komentarze?